RSS
 

Ciąża

Ciąża u krów trwa 280 dni (z wahaniami 270-300 dni, czyli ok. 9 miesięcy), krowa zazwyczaj rodzi 1 cielę.

W pierwszej połowie ciąży krowa nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Dopiero od 6 miesiąca cielności trzeba strzec ją przed jakimikolwiek urazami mechanicznymi, zapewnić suche i wygodne legowisko bez większego spadku ku tyłowi. Ważne jest zapewnienie umiarkowanego ruchu na świeżym powietrzu oraz żywienie świeżymi paszami.

Około 8 tygodnia przed spodziewanym ocieleniem krowę należy zasuszyć, tzn. zaprzestać jej dojenia. Należy też odpowiednio dopasować dawkę pokarmową i umiejętnie doić. Zmniejsza się wtedy liczbę dojów, przechodzi się na dój jednorazowy i nie dodaja się w pełni.

Na kilka dni przed oczekiwanym porodem należy zmniejszyć ilość podawanych krowie pasz treściwych i wykluczyć pasze mlekopędne. Jest to niezmiernie ważne, zapobiega bowiem nadmiernemu obrzmieniu wymienia, mogącemu niejednokrotnie doprowadzić do jego zapalenia.

Oznakami zbliżającego się porodu jest nabrzmienie wymienia krowy, szczególnie na 1-2 dni przed porodem, kiedy to wytwarza się w nim siara. Następuje też obrzmienie sromu i wypływ z pochwy przezroczystego śluzu oraz pojawia się siara w gruczole mlecznym. Rozluźniają się przy tym więzadła u nasady ogona i tworzą się charakterystyczne wklęśnięcia w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Na kilka godzin przed porodem krowa staje się niespokojna, kładzie się i wstaje, porykuje.

Porody bydła bywają trudne i niejednokrotnie wymagają pomocy człowieka.

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Radek

  18 stycznia 2017 o 21:57

  Takich pierdół o żywieniu krowy w okresie zasuszenia i samym procesie zasuszenia już dawno nie czytałem. Proponuje najpierw się trochę dokształcić, a dopiero potem robić takie wpisy.

   
 2. ~Hubert

  10 maja 2017 o 21:42

  Zgadzam się porody bywają trudne i pomoc człowieka jest wskazana ,problemem może jednak byc reakcja w porę i utrafienie w moment wycielenia. Aczkolwiek pomocny może okazać sie sensor wycieleń.