RSS
 

Najcięższym bykiem był Donetto.

23 lis

Kobiety często zwracają uwagę na swoją masę ciała. O kilogram za dużo, to już dla nich tragedia. Bydło na szczęście nie ma takich problemów. Zwykle łapczywie pobiera duże ilości pokarmu, by później sobie go w spokoju „ponownie zjeść”. Działo się tak już zanim miało miejsce udomowienie tego wspaniałego gatunku. Jednak czy zastanawialiśmy się, który byk albo krowa osiągnął największą wagę? Jeśli ktoś interesuje się tymi zwierzętami i właśnie czyta tego bloga, to jestem niemal pewna, że przynajmniej raz zastanowił się o rekordzie najcięższej krowy. Tutaj rodzi się problem, ponieważ po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „najcięższy byk” od razu pojawiają się informacje i zdjęcia najwyższego byka, a nie najcięższego. Ciekawość nie dała mi spokoju i po okresie długich poszukiwań odnalazłam pewnego buhaja.

Byk Donetto rasy Chianina urodził się prawdopodobnie w 1947 roku w Tenuta La Fratta w prowincji Siena we Włoszech. W wieku 8 lat w 1955 roku został zabrany na wystawę do Arezzo. Tam po zważeniu okazało się, że pobił rekord świata wśród bydła jako najcięższy przedstawiciel swego gatunku. Jego masa ciała wyniosła 1750 kg (to prawie 2 tony!) przy 185 cm w kłębie. W późniejszym czasie w swojej „rodzinnej” miejscowości został ponownie zważony, wtedy waga pokazała aż 1780 kg.

Lata wcześniej, w 1910 podobno istniał 8-mio letni wół o imieniu Old Ben (krzyżówka Shorthorna i Hereforda) ważący 2140 kg. Ile w tej informacji prawdy – nie wiadomo.

Bliski rekordu jest również jeden z najwyższych byków - The Field Marshall.

Dziwne, że do tej pory rekordu nie udało się pobić żadnemu z „nowoczesnych” byków. :O

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ciekawostki :)

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz