RSS
 

Krowa w butach, człowiek w kopytach.

09 kwi

My, ludzie, nie wyobrażamy sobie wyjść gdzieś boso. Zawsze na nogi nakładamy buty. Z krowami jest odwrotnie. Pomyślmy, jakbyśmy zareagowali widząc krowę w butach. Zdziwilibyśmy się lub zgorszyli, że ktoś męczy krowę nakładając jej buty. Zwykła krowa nie potrzebuje obuwia. Po co jej, przecież ma racice. Są też jednak inne krowy, które dla ochrony noszą trzewiki.

Buty ochronne krowom czasami zakłada się po korekcji racic po to, by wyeliminować częste problemy związane z gojeniem się tkanki rogowej racic. Zapobiegają one nadmiernemu ścieraniu się racic na twardych powierzchniach i wspomagają ochronę w przypadku uszkodzeń wrodzonych. Zapobiegają infekcjom i zanieczyszczeniom.

Niektóre krowy ciężko pracują na nieodpowiednich nawierzchniach, dlatego potrzebują podków tak jak konie! Takie rzeczy są jednak bardzo rzadko spotykane. Zaledwie kilku kowali kuje krowy, bo racice krowy bardzo różnią się od końskich kopyt. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie znajduje się 11 podków używanych dawniej przez woły. Takie podkowy posiadają również krowy Anne Wiltafsky - treserski bydła domowego. Krowi kowale oferują usługi na swoich stronach internetowych, gdzie publikują zdjęcia ukazujące ów zabieg, np. an-di-Hufe.de i Zugrinder.de. A tak przebiega podkuwanie bydła:


 

Na tym jednak nie koniec. W XIX i XX wieku wołom zaprzęgniętym do wozu zakładano na przednie kopyta skórzane buty. Eksponat jednej pary takiego obuwia wykonany ok. 1900 r zachował się do dziś i można go zobaczyć w w/w muzeum w Szreniawie.

Krowy noszą buty, a niektórzy ludzie „noszą” racice. Ubierają buty tak skonstruowane, żeby ich odciski przypominały krowie. Wszystko dlatego, żeby zmylić wroga, zatrzeć swoje ślady i umknąć odpowiedzialności karnej. Takie buty często posiadają nielegalni imigranci, którzy chcą przekroczyć granicę z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Podobnych trzewików używali też w 1922 r producenci bimbru w czasach prohibicji alkoholowej w USA.

„Krowie buty” mogą być używane też jako moda! Pewnie takie obuwie ma wielu przeciwników, ale czego się nie robi w imię oryginalności. Takie Cloven Hoof Boots to wydatek ok. 4 000 zł.

Ja raczej nigdy nie podkuję swoich krówek. :P

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ciekawostki :)

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz