RSS
 

Wyścigi krów w Indonezji – Pacu Jawi.

18 lis

Wszystko co odległe jest jakieś inne, ciekawsze. Tak samo jest z indonezyjskimi zawodami – tradycyjnym sportem ludu Minang. Pacu Jawi odbywa się 3 razy w roku (styczeń, maj i wrzesień) przez cały miesiąc po zbiorach ryżu w Batusangkar. W zaprzęg wchodzą 2 woły ciągnące bambusową platformę dla jeźdźca, który wyłącznie trzyma się ich ogonów. Wyścig ma miejsce na pełnym błota polu ryżowym. Zwyciężyć może zwierzę, a nie człowiek. Impreza ta przyciąga wielu turystów, którzy chętnie wykonują zdjęcia tak widowiskowego zdarzenia. A jak to dokładniej wygląda?

Do „zaprzęgu” każdy wybiera swoje 2 najlepsze woły. Następnie zakłada na nie uprząż spełniającą dwie funkcje. Tworzy ona podest dla śmiałka biorącego udział w wyścigu i uniemożliwia bydłu rozdzielenie się na trasie. Komendą start jest pociągnięcie za ogony przez „dżokeja”, a czasem nawet ich ugryzienie. Zadaniem zawodnika jest utrzymać się na podkładce przez całą trasę liczącą kilkaset metrów. Wygrywa ten, kto dotrze do mety nie tylko w najkrótszym czasie, ale i po najprostszym torze jazdy. Niejednokrotnie bywa tak, że zwierzęta skręcają w stronę publiki. Największą nagrodą dla zwycięzcy, poza uznaniem ze strony publiczności, jest to, że wzrasta wartość jego zwierząt. Zwykły wół wyścigowy kosztuje (w przeliczeniu na polską walutę) ok. 1500-2100 zł. Na zakończenie wyścigu zwierzęta prowadzone są w kolorowej procesji, przy akompaniamencie muzyki, przystrojone girlandami kwiatów i osłonięte błyszczącymi pelerynami.We wschodniej Jawie, na wyspie Madurai, również spotkać można wyścigi krów – Karapan Sapi. Tutaj krowy biegną po klepisku, pełnym kurzu i pyłu ciągnąc jeźdźców na niewielkich wózkach.

Kolejnym „odłamem” Pacu Jawi są wyścigi bawołów w Kerali. Zwierzęta te również biegną w parze po błocie, a różnica tkwi w tym, że człowiek również biegnie, a nie utrzymuje się nad powierzchnią wody.

Głównie martwią mnie te sznurki przechodzące przez nos wołów i media piszące, że w wyścigu udział biorą krowy albo byki. Sam bieg, choć kontrowersyjny, w niczym mi nie przeszkadza, bo Malaje dbają o swoje zwierzęta. :D

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Ciekawostki :)

 

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~koloko

    31 grudnia 2015 o 12:13

    Haha, ciekawie!