RSS
 

Trening

Bydło powinno się trenować od najmłodszych miesięcy. Zawsze (od razu) powinno się nagradzać nie tylko dobrze wykonane polecenia, ale także te, przy których krowa się starała, ale jej nie wyszło. Następnym razem postaraj się, by polecenie było dla krowy bardziej zrozumiałe. Nagrodą może być smakołyk, ale o wiele lepiej nagradzać głosem i głaskaniem. Przy dawaniu smakołyków nie można sobie dać wejść na głowę i doprowadzić do sytuacji, gdy krowa wręcz wymusza na nas byśmy dali jej smakołyki. Karą może być (a nawet powinien) podniesiony ton głosu i brak nagrody. Należy też pamiętać kiedy trening zakończyć, trzeba to robić z ogromnym wyczuciem, by zbyt nachalnym powtarzaniem ćwiczenia nie zniechęcić zwierzęcia. Nigdy nie wolno zmuszać do wykonania jakiegokolwiek zadania, bo to również zniechęca, a przecież tu chodzi o to, żeby człowiek i zwierzę mieli z tego frajdę, a nie tylko człowiek.

Najpierw należy się zastanowić czy rasa i płeć zwierzęcia spełnią nasze zachcianki. Następnie powinno się zacząć budować relację z młodym bydłem. Kolejnym etapem może być jej ujeżdżanie (wcale nie musi!), jednak przed tym warto prześledzić jak robią to inne osoby.

Zanim zabierzesz się za szkolenie swojej krowy lub byka, upewnij się czy spełniasz „wymogi” dobrego opiekuna zwierząt.

  1. Odpowiedzialność. Swoje zdrowie i zdrowie partnera jest sprawą pierwszorzędną. Odpowiedzialnie spełniaj podstawowe potrzeby zwierzęcia zapewniając mu dobrostan. Dbaj też o swoje bezpieczeństwo, jeśli przez nieuwagę krowa zrobi Ci krzywdę, może odbić się to na Waszym zaufaniu. Regularne karmienie, czyszczenie, odwiedzanie na pastwisku, to podstawa! Masz być partnerem, a nie tylko osobą coś wymagającą. Poświęcaj swój czas codziennie, czy śnieg, czy deszcz, czy gradobicie.
  2. Cierpliwość. Czasem zadanie z matematyki sprawia Ci większy kłopot niż innym i potrzebujesz więcej czasu, by to zrozumieć. Nauczyciel powinien Ci to cierpliwie tłumaczyć. Teraz Ty jesteś nauczycielem krowy, ona też czasem potrzebuje więcej czasu, by zrozumieć czego od niej wymagasz. Nie krzycz i nie bij! Nie próbuj niczego przyspieszyć. Nic tak bardzo nie opłaca się, jak codzienny trening i szkolenie za pomocą drobnych kroków.
  3. Wytrwałość. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i są chwile zwątpienia, ale trzeba to wszystko przetrwać. Każdy ma swój cel, do którego dąży. Tylko wytrwałość pomoże mu w osiągnięciu najwyższych wyników.
  4. Empatia. Krowa nie powie nam słownie co jej dolega, jednak musimy umieć jej słuchać i zrozumieć poprzez obserwację o co jej chodzi. Empatia, czyli umiejętność odczuwania stanów psychicznych innych istot, jest tu niezbędna. Jeśli mamy odpowiednio zareagować w sytuacji, w której krowa zaczyna zachowywać się „nagannie”, musimy wiedzieć dlaczego. To my musimy się dopasować, zrozumieć ją, przejąć dowodzenie i sprawić, by poczuła się bezpiecznie.
  5. Wiedza. Uczymy się zachowań zwierząt z książek, internetu, wypowiedzi doświadczonych osób i poprzez obserwację. Coraz więcej można znaleźć filmików profesjonalnych trenerów krów. Uczmy się od najlepszych. Wiedzę zdobywa się też przez doświadczenie. Bądźmy otwarci na wiedzę, którą przekazują nam chociażby nasze krowy. Tutaj nie sprawdza się powiedzenie „Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz”. Ważna jest też chęć samodoskonalenia, bo niestety, trudno porozmawiać z trenerem krów, bo jest ich i tak niewiele. Sam szukaj swoich sposobów by krowa Cię zrozumiała. Dróg do porozumienia jest nieskończenie wiele.
  6. Odpuszczanie. To bardzo ważna umiejętność, wymagająca wyczucia, która często przychodzi z czasem. Czasem to jedno powtórzenie za dużo sprawia, że całe ćwiczenie kończy się fiaskiem. Musisz znać zarówno swoje umiejętności psychiczne i fizyczne, jak i krowy. Dopiero wtedy uda się skończyć trening, tak by zakończył się powodzeniem.
  7. Logiczne myślenie. Popełniłeś błąd lub coś nie wyszło? Przeanalizuj na spokojnie całą zaistniałą sytuację i wyciągnij z niej wnioski, by sytuacja się nie powtórzyła. Ciągle musimy łączyć ze sobą przyczyny i skutki. Jeśli krowa kiedyś nie bała się człowieka, a nagle ucieka na widok podniesionej ręki, to widocznie ktoś ją bił. Nauczmy się przewidywać niektóre sytuacje, by zapobiegać niepotrzebnemu stresu.
  8. Odwaga. Niczego nie osiągniesz, jeśli boisz się krów. Próbując np. wsiadać na krowę trzeba być pewnym i spokojnym. Nasze zdenerwowanie wywołuje też negatywny stres u zwierzęcia. Powoduje to napinanie jej mięśni, sztywny chód i niepoprawne wykonywanie poleceń. Zdenerwowana krowa, to nieszczęśliwa krowa.
  9. Pokora. To chyba najważniejsza cecha. Kto ma w sobie dużo pokory, nigdy nie będzie twierdził, że wie wszystko. Zawsze będzie otwarty na uwagi innych, w tym swego zwierzęcia, które przecież wytyka nam błędy (np. nieposłuszeństwem). Jeśli za niepowodzenie nie będziemy obwiniać swego czworonożnego partnera ani innych czynników zewnętrznych, a samych siebie – swoje braki i niedopatrzenia, to mamy szansę wiele osiągnąć.
  10. Konsekwentność. Chcemy iść z krową w prawo, ona upiera się „idziemy w lewo”. Jeśli daliśmy już sygnał chęci pójścia w prawo, to tam idziemy. Człowiek tu jest przewodnikiem, nie powinniśmy nawet pomyśleć „a może jednak pójdziemy w lewo, tak jak krowa chce?”. Nie! Daliśmy jasny sygnał czego oczekujemy i nie dajemy się nabrać na piękne oczy krowy. Ale konsekwentność wiąże się z też umiejętnością odpuszczania, ponieważ nie możemy zbyt wiele wymagać. Jeśli podświadomie czujemy, że krowa i tak nas nie posłucha, to odpuszczamy i nawet nie dajemy takiego sygnału do wykonania zadania, aby nie musieć zmuszać krowy do posłuszeństwa.

Dodaj komentarz