RSS
 

Krowy też mogą brać udział w wyścigach.

31 paź

Wyścigi zazwyczaj dostarczają nam wielu emocji, tym bardziej jeśli są widowiskiem niecodziennym, tak jak np. Pacu Jawi (o którym już pojawił się artykuł). Jednak na jednych bydlęcych wyścigach świat się nie kończy. Z tego powodu poszperałam w internecie, żeby odnaleźć większość wyścigów krów. Przedstawiam je poniżej.

Karapan Sapi odbywa się na wyspie Mandura z Jawy Wschodniej. Para krów zostaje zaprzęgnięta do „wózka”,  na którym staje woźnica. Zasady oczywiście są proste i jasne – wygrywa szybszy. Impreza ta posiada jednak też przeciwników. Okazuje się bowiem, że uczestniczki zawodów odczuwają dyskomfort. Niewygodne „uprzęże” powodują ból, ponieważ cały ciężar człowieka jak też „wózka” oddziałuje na mały odcinek kręgosłupa.

Mekepung to wyścigi bawołów organizowane w Jembranie, Indonezja. Zwierzęta w parze są zaprzęgane do dwukołowych wózków i dzielnie pokonują kilkaset metrów. Zawody odbywają się, by podziękować za zebrane plony.

Wyścigi byków w Pampelunie są publicznie znane. Grupę oszołomionych byków wypuszcza się na hiszpańskie drogi, a ludzie przed nimi uciekają. Festiwal jest tak naprawdę świętem ku czci patrona Pampeluny.

W Münsing w Niemczech odbywają się wyścigi na wołach (głównie rasy Simmental). Woły oczywiście są wprowadzane do klatek startowych, a zadaniem jeźdźca jest utrzymanie się przez całą długość trasy na zwierzaku i poganianie go.

Wyścigi wołów na tych samych zasadach odbywają się też w Haunshofen. Uczestnicy wsiadają na swoje pociechy i pędzą do mety. Ma tam miejsce też jeszcze jedna dyscyplina – wyścig wołów ciągnących stare, tradycyjne wozy.

Mało tego, oficjalne tego typu zawody mają miejsce w Rodenkirchen. Tej imprezy nie traktuje się tam z „przymrużeniem oka” jak w Haunshofen czy Münsing. Tutaj wszystko jest odpowiednio przygotowane i dopracowane. Każdy zawodnik ma swój numer, strój itp.

Wyścigi alpejskich krów w siodłach i wraz z krowimi dzwonami odbywają się nigdzie indziej jak w Alpach niedaleko wioski Flumserberg. Ogólnie rzecz biorąc w niemieckojęzycznych krajach ma miejsce wiele imprez związanych z bydłem. W Polsce niemal żadnej wagi nie przywiązuje się do tych wspaniałych zwierząt.

Tajlandia | Buffalo Racing, czyli wyścigi bawołów w ChonburiWyścigi bawołów organizowane są także w Tajlandii. Podczas tej imprezy jeźdźcy wsiadają na grzbiet swoich „rumaków” i co sił pędzą do mety. Jak widać, nic „nadzwyczajnego”, bo w w/w zawodach również jeździ się na krowach w wyścigach.

Wszystkie te imprezy są dziwne i wołające niemal o pomstę do nieba. Ludzie z nudów męczą zwierzęta. Skoro te zwierzaki zapewniają im byt, to po co jeszcze dodatkowo je wykorzystywać? :-|

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Ciekawostki :)

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz